Koszmary architektury

Wypromuj również swoją stronę
wtorek, 20 stycznia 2009
Brzesko - woj.małopolskie - budynek plebani i zakrystii przy kościele św. Jakuba przybudowany do zabytkowego kościoła. sam budynek jest wystarczająco "piękny", aby się nad nim pastwić.

ale jeszcze ciekawsza jest odpowiedź na pytanie jak może wyglądać sam kościół? poniższe zdjęcie pokazuje widok kościoła od strony rynku i dopiero to uzmysławia z jakim koszmarem mamy do czynienia.
ostrzeżenie: dla osób z "wrażliwością konserwatorską" oglądanie poniższego zdjęcia może być szkodliwe dla zdrowia.

piątek, 16 stycznia 2009
na świecie zaczynają podobno być modne budynki odwołujące się do architektury baroku i renesansu. ten obiekt wyprzedza czas… no może na trochę innym poziomie niż by się chciało;-))

trudno odgadnąć zamysł architekta, a może właściciela. tylko czy architekt musi zaprojektować wszystko, co mu pan inwestor każe?
takich „obiektów hotelowych” powstają w Polsce setki – zalewa nasz szmira - może i nieźle wykonana, ale fatalnie wymyślona.
poniedziałek, 12 stycznia 2009
następna piękna rzeźba ogrodowa - prawdopodobnie wariacja na temat "Samson walczący z lwem"

Samson trochę dziwny, ale lew jak żywy:-))
dom w tle też interesujący!
niedziela, 04 stycznia 2009
jeszcze do niedawna budynki w mieście miały od dawna znane funkcje: były miejscem mieszkania lub pracy, tworzyły miejsca dla zaspokojenia potrzeb ducha i ciała. obecnie pojawiło się nowe przeznaczenie budynków

budynki jako stelaże dla reklam.
kliniczny przypadek: piękna międzywojenna kamienica przy skrzyżowaniu dwóch głównych ulic w Łodzi. mieszkańcy - najemcy mieszkań zostali przez właściciela budynku wyrzuceni z mieszkań (wystarczyło podnieść kilkukrotnie czynsz). budynek od 5 lat jest pustostanem.
kalkulacja jedna: zysk z czynszu 6000 zł miesięcznie, zysk z przywieszenia szmat kilkukrotnie większy. a na dodatek odpada problem namolnych lokatorów i remontów.
tylko że oznacza to śmierć miasta - nie ma mieszkańców, nie ma budynków,
są reklamy