Koszmary architektury

Wypromuj również swoją stronę
sobota, 27 stycznia 2007
Blog mojezacisze.blox.pl/2006/05/Zaciszanski-Disneyland.html

"Na ulicy Kaśki Kariatydy  można zobaczyć bardzo oryginalny budynek mieszkalno-handlowy, którego twórca inspirował się, moim zdaniem, architekturą Disneylandu"


Myślę, że Walt Dysney przewraca się w grobie.
czwartek, 18 stycznia 2007

Rotterdam
Ten budynek wybudowano dla potrzeb Shiping &Transport College. Na ostatniej kondygnacji aula, a z niej fantastyczny widok na port. Szkoda, że z portu trochę gorszy widok na college. Architekci – autorzy projektu otrzymali za ten projekt szereg prestiżowych nagród. Czy słusznie? – jak ze sztuką - jednym się podoba, innym mniej.

Wydaje się, że budynek powinien być zlokalizowany w pasie nalotowym lotniska w Rotterdamie :-)))

czwartek, 04 stycznia 2007
"Każdy budynek powinien mieć swoją filozofię. Znak graficzny paragrafu okazał się odkrywaniem oczywistych rozwiązań. Co jeśli nie symbol paragrafu najbardziej kojarzy się z prawem - mówi Grabowski. - Przeanalizowaliśmy drogi, którymi najchętniej poruszają się studenci i okazało się, że przydadzą się cztery główne wejścia. Taką możliwość daje owalna bryła. Brak kantów powoduje, że budynek staje się przyjazny."


tak bajdurzy autor tego "dzieła" - budynku Wydziału Prawa Uniwersytetu Łodzkiego.
po pierwsze - rzutu budynku - infantylny pomysł . jak będzie wydlądał wydział biologii: w kształcie końskiego zadu. z głównym wejściem na środku? (opinia na forumGW). a może przy budynku ustwić balon na uwięzi dla umożliwienia odkrycia "filozofii budynku".
po drugie - budynek stoi na pustej nieużytkowanej działce - jak więc można było przeanalizować ruchy studentów, i dlaczego mają się przydać 4 wejścia. w polskich warunkach czynne będzie zapewne tylko jedno.
po trzecie - dlaczego owalna bryła daje lepszą możliwość wykonania wejść niż kwadratowa czy trójkątna?
po czwarte - a brak kantów jest zawsze mile widziany ;-))
tak więc panowie architekci tłumaczcie swoje koncepcje, albo ich brak, mądrzej i bardziej przekonująco.

wtorek, 02 stycznia 2007
w prawie każdej wsi jest remiza, prawie każda wygląda tak:

remiza taka niszczy bezpowrotnie (chyba że przypadkiem strawi ją pożar) krajobraz polskiej wsi. jest tylko pytanie czy remiza jest wzorcem dla innych budynków we wsi, czy inne nowe budynki są inspiracją dla architektury remizy?
a wszystko dlatego, że często były to budynki "projektowane" społecznie przez lokalnych urzędników gminy - panów techników.
w powyższym przykładzie wszystko jest straszne: bryła, kolorystyka, detale, napisy, a "najlepsze" jest wykończenie zsypu na węgiel konweniujące z masztami flagowymi.