Koszmary architektury

Wypromuj również swoją stronę
Blog > Komentarze do wpisu

zamek Gargamela w Poznaniu

dostałem taki donos:
w Poznaniu na wzgórzu Prewmysła zamierza się wybudować Zamek.
Oprócz zarysu fundamentów nie ma żadnych dokumentów pokazujących jego wygląd.
Więc architekt zrobił jak mu się wydawało:

dlaczego tak i po co?
Jeżeli była potrzeba powiększenia Muzeum Narodowego to można to było zrobić na 1000 lepszych sposobów. Jeżeli chciano pokazać, że tutaj był kiedyś zamek, to wystarczyło zajrzeć do pierwszego z brzegu pisma architektonicznego, żeby zobaczyć jak to się robi na świecie.
Nie ma nic gorszego jak fałsz - nie tylko w architekturze.
Więc cegła średniowieczna na zaprawie wapiennej, stropy modrzewiowe, okna z szybami ze szkła butelkowego, żadnej elektryczności za to pełna eklektyczność - jak na obrazku (styl neogotycko-neorenesansowy).Brawo!

poniedziałek, 20 września 2010, raider55

Polecane wpisy

  • Disneyland w Jordanowie

    Jak informują na rynku w Jordanowie ma stanąć taka galeria handlowa. Po pierwsze dlaczego galeria, po drugie dlaczego taka brzydka. Jak outlet w Piasecznie;-((

  • Czy następna będzie Łódź?

    Firma Best Western chce wybudować nowe hotele w Łodzi. Jeżeli mają wyglądać jak ten w Katowicach, to szkoda Łodzi.

  • Gołębiewski szpeci

    Trudno znaleźć inwestora, który w większym stopniu kpi sobie z prawa i ładu przestrzennego niż hotele Gołębiewski. Inwestor przeszedł do następnego etapu dewast

Komentarze
Gość: wron, *.toya.net.pl
2010/09/21 07:49:10
ohyda
-
marchewa79
2010/09/21 08:39:27
@autor
"Nie ma nic gorszego jak fałsz - nie tylko w architekturze."

To co robimy z gdańską starówką? Wysadzamy? Przecież to historyczna lipa z betonu poskładana dość przypadkowo (braki w dokumentacji). O warszawskim starym mieście nie wspomnę. Teraz podobno Królewiec zamierza odbudowywać zamek zamiast tej wspaniałej i jakże nowoczesnej budowli:
upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/40/Dom_sovetov_kaliningrad.jpg

Od dawna uważam ze klan architektoniczno-konserwatorski składa się z ludzi którzy nienawidzą historii a kochają jedynie ruiny. Twój wpis jest dla mnie kolejnym dowodem.
-
leloop
2010/09/21 09:21:25
przepraszam Marchewo,
a względy estetyczne ? przecież to "coś" jest zwyczajnie brzydkie i ma się jak pieść do nosa do Starego Miasta w Poznaniu, czego nie można powiedzieć ani o gdańskiej ani warszawskiej Starówce. no ale co ja mogę wiedzieć, przecież jestem z klanu ...
-
Gość: dziewucha, *.173.31.104.tesatnet.pl
2010/09/22 00:41:54
Mieszkam w Poznaniu i takie coś absolutnie mi się nie podoba. Są jakieś granice, osobiście nie uważam, że tak właśnie chciałby mieszkać wspomniany król Polski Przemysł II.
-
Gość: flegmus, *.chello.pl
2010/09/23 13:41:21
Czy ja dobrze rozumiem? Ta wieża z tymi kamieniczkami to ma być zamek? Serio?

A co do Gdańska... no cóż nie jest tak źle. Aczkolwiek kształt dachu gdańskiego Żurawia mówi sam za siebie.
-
2010/09/25 14:42:22
Ten piękny zamek to jest całość, wieża+kamieniczki :)
www.gloswielkopolski.pl/stronaglowna/306745,poznan-poczatek-budowy-zamku-krolewskiego,id,t.html?cookie=1
Z tym brakiem dokumentacji to nie całkiem tak, Guerquin ("zamki w Polsce, Arkady, Wa-wa 1974) nie wyssał sobie przecież z palca informacji o wyglądzie zamku w XIII, XV czy XVI wieku. Aczkolwiek z wizerunków to mamy chyba tyko tę litografię z 1833:
www.wartozwiedzic.pl/109/muzeum-historii-miasta-poznania
Gdańska starówka - no, nie wiem, czy to najlepszy przykład. Raptem 5 lat temu, w sierpniu 2005, przeszliśmy się Starym Przedmieściem do Bramy Nizinnej. No i trafiliśmy na rejon, który wyglądał, jakby czas zatrzymał się w 1945 i od czasu walk niemiecko-sowieckich nikt tam jednej cegły nie poprawił...
A co do, jak to się ładnie mówi, "środowiska", to Marchewa ma trochę racji. W takim np Krakowie to często-gęsto inwestor (zwłaszcza jak nie ma "siły przebicia") palcem nie może ruszyć, bo zabytek i konserwator wszystko oprotestuje. Dziwne tylko, jak łatwo można konserwatora wziąć na przeczekanie - nieremontowany zabytek się w końcu zawali, 2-3 dni będzie skandal, potem wywiezie się gruz i zostaje plac wolny do zabudowy.
-
Gość: dominikaz, 95.108.60.*
2010/10/02 17:37:57
:)
-
Gość: Gmina Nawrot, *.adsl.inetia.pl
2010/10/03 20:36:36
No tak.
"Zamek Królewski ma stanowić przeciwwagę dla Zamku Cesarskiego, wybudowanego przez Prusaków."
Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz ni dzieci nam ... i tak dalej, i tak dalej. Postawcie jeszcze tam Orła zrywającego kajdany tak ze 20 metrów wysokiego trzymającego szpony na leżącym Prusaku w pickelhaubie. I tak po Kaiserze ucięli wieże :), wiec Gargamel piastowski będzie wyżej. Ta historia przypomina mi dowcip z PRLu, że USA są tak bogatym krajem, że już dawno wprowadziliby komunizm. Tylko po co.
-
Gość: silnik, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/10/04 08:19:55
Marchewo, ale co dokładnie posklejane z betonu? Niby jesteś architektem, a powtarzasz slogany. Mylisz Główne i Stare Miasto ze Stągiewną. Co jest z betonu? Długi Targ? Piwna? Mariacka? Wrócić do książek, zanim takie opinie się napisze, skoro nie starcza zwykłej architektonicznej percepcji, by to ocenić.
-
tentelemach
2010/10/05 21:45:48
Tendencja wydaje się być taka: budujemy sobie zabytki tam gdzie są do wydania pieniądze. Nawet, gdy nie ma to większego sensu. jednocześnie niszczymy co i jak się da wszędzie tam gdzie jest ich mniej. W miasteczkach zachodniej Polski biedermeierowskie kamieniczki uzyskują siding i plastikowe okna. Architekturę sztachulcową ociepla się styropianem, a dwustuletni pruski półklinkier zostaje otynkowany i pomalowany na ochrowato lub pistacjowo. Granitowe płyty chodnikowe zastępujemy kostką Bauma, starą karpiówkę na dachach modną bitumiczną w kolorze jaskrawych gaci.

Nie mamy szacunku do własnej historii, nie rozumiemy (w większości) różnicy pomiędzy dziedzictwem a Disneylandem. Krajobraz nam przeszkadza i nie dostrzegamy go aż nie zostanie bezpowrotnie zepsuty. Głupio. Głupio. Smutno i beznadziejnie.
-
Gość: Foxx, *.internetdsl.tpnet.pl
2010/11/17 16:27:21
A co? Wolelibyście tam jakiś modernistyczny, kanciasty syf?
-
to_me
2011/01/07 00:38:42
A wiesz, co jest najgorsze? Że wielu Poznaniaków będzie tym zachwyconych.... mieszkam w okolicach tego miasta od urodzenia i już dawno pozbyłam się złudzeń, co do gustu Poznaniaków...
-
Gość: WWO, *.adsl.inetia.pl
2011/03/14 23:45:57
Bo to się podoba miejskiemu konserwatorowi - coś jak te domy na Dębcu przy węźle autostradowym. W razie wojny jak znalazł to obsadzenia załogi łuczników i obrony Starego Rynku.
-
Gość: Poznaniak, *.unregistered.net.telenergo.pl
2011/12/22 11:00:03
Ciekawe dlaczego tak "zatroskanym" rekonstrukcją zamku królewskiego nie przeszkadza wielka bryła - betonowe monstrum budowane na skrzyżowaniu ul.Św.Marcin i Marcinkowskiego - to jest prawdziwy bunkier Gargamela.
-
Gość: Sebastian, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/11/15 20:58:29
Ja jestem za! Zburzono zamek Przemysła to niech go odbudują! Powinni dołożyć się Krzyżacy bo to ich chyba sprawka.
-
2013/06/07 23:06:11
Ja nie mam takich negatywnych odczuć - wydaje mi się całkiem w porządku. Wiele zamków było takimi zlepkami, bo każdy kolejny właściciel dobudowywał kolejną "przylepkę". Nie wiem dlaczego zakładacie, że Przemysł II musiał mieć dobry gust. Poza tym te kamieniczki są budowane na starych fundamentach, czyli forma jest w jakimś stopniu taka, jak powinna. Widziałam gorsze twory. Wiadomo, oryginalnym zamkiem nie będzie nigdy, ale zawsze mógłby tam stanąć blaszany barak albo kolejna fantazyjna adaptacja w ordynarny sposób mieszająca wszystkie style od starożytnej Grecji do nowoczesności.